festiwal_kresow_2017_final_016

Cztery odsłony Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Festiwal Dziedzictwa Kresów, znany do tej pory jako Festiwal Kultur i Kresowego Jadła, w tym roku organizowany jest po raz trzynasty.

Impreza, która początkowo miała wymiar lokalny i trwała jeden dzień, urosła do ponad tygodniowego wielowątkowego cyklu spotkań. W tym roku odbędzie się on w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia na ziemi lubaczowskiej. Oparty będzie o cztery filary.

Pierwszy poświęcony będzie spuściźnie Kresów. W jego ramach odbędą się spotkania z przedstawicielami środowisk kresowych z całej Polski i organizacji polonijnych zza naszej wschodniej granicy. Ponadto wysłuchać będzie można konferencji o tematyce tradycji ziemiańskiej, uczestniczyć w kameralnych koncertach, spotkaniach i prezentacjach.
Drugi filar związany będzie z dziedzictwem lokalnym, który w tym roku odniesie się
do bogatej spuścizny szkła na terenie ziemi lubaczowskiej. W jego ramach świętować będziemy jubileusz 300-lecia powstania manufaktury szkła kryształowego, której wyroby znajdują się w kilku muzeach w kraju i za granicą. W ramach trzeciego filaru, odnoszącego się do kultury i sztuki Kresów, odbędą się wystawy, przegląd teatrów kresowych, warsztaty folklorystyczne połączone z koncertem, zajęcia w bibliotekach, a także wydarzenie na lubaczowskim Rynku, odwołujące się do lat 20-30 XX wieku, kiedy to Lwów przeżywał swój rozkwit, a uliczne przyśpiewki towarzyszyły jego mieszkańcom każdego dnia. Czwarty filar to finał festiwalu i spotkanie na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej. W niedzielę 6 sierpnia odbędą się występy zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji, wielki kiermasz rzemieślniczy i pokazy rękodzieła. Zorganizowane zostaną ponadto konkursy kulinarne w kilku kategoriach – goście będą mogli skosztować doskonałych kresowych potraw, a wieczorem posłuchać koncertów. W tym roku zostaną zaakcentowane dwa elementy: konkurs Kresowe Jadło, który poświęcony będzie tradycjom kulinarnym na Kresach oraz strefa promująca naturalną, zdrową, lokalną żywność Podkarpacia. W 2016 roku wielki finał festiwalu zgromadził w Baszni Dolnej ponad 20 tys. osób.

Szczegółowy program
i więcej informacji na
www.festiwalkresow.pl 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *