W Polsce jest tylko jedna biblioteka, w której pracuje Bibliotekarz Roku 2016. Mieści się ona w Cieszanowie, bo tytuł ten przyznano Urszuli Kopeć-Zaborniak, która nagrodę odebrała 19 maja podczas Warszawskich Targów Książki.

Bibliotekarz jest kelnerem wiedzy, czyli pośrednikiem między autorem a czytelnikiem. – To zawód nie na wymarciu, tak jak dinozaury. Bibliotekarz może więcej, on swoją działalnością może wszystko przebić – mówi Urszula Kopeć-Zaborniak dyrektor MBP w Cieszanowie.

Decyzją internautów (otrzymując 555 głosów) i fachowców z branży zdobyła tytuł Bibliotekarza Roku 2016. Do województwa podkarpackiego trafił on po raz pierwszy.

W marcu Prezydium i Zarząd Okręgu SBP w Rzeszowie postanowiło przyznać Urszuli Kopeć – Zaborniak tytuł Bibliotekarza Województwa Podkarpackiego. Tym samym bibliotekarkę zakwalifikowano do zmagań ogólnopolskich. W siódmej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, w finałowej rozgrywce wzięło udział 15 osób.

Dyrektor MBP w Cieszanowie wyróżniona została za próbę zmiany współczesnego postrzegania biblioteki nie tylko jako zbioru książek, ale i miejsca, w którym można spędzić czas, uzyskać informacje, zapytać o pomoc. Urszula Kopeć-Zaborniak dba o wygląd i wyposażenie podległych placówek, systematycznie je modernizuje (cieszanowskie biblioteki stały się nowoczesnymi i prężnie działającymi instytucjami kulturalno-edukacyjnymi), ale także dostosowuje je do potrzeb użytkowników. Udało jej się wdrożyć nowe usługi związane z komputeryzacją oraz digitalizację zbiorów.

Urszula Kopeć-Zaborniak współpracuje z wieloma stowarzyszeniami, fundacjami oraz instytucjami zarówno lokalnymi jak i krajowymi. Z jej inicjatywy, w maju 2016 r., MBP w Cieszanowie wzięła udział w projekcie „FabLab w drodze”, który wdrożyła i dofinansowała Fundacja Orange.