ziemialubaczowska

DWA LATA FOOTBALL ACADEMY LUBACZÓW

Szkółka piłkarska Football Academy Lubaczów świętowała w czerwcu swoje drugie urodziny. W tym czasie doskonale wpisała się w sportowe życie Lubaczowa. O jej działalności rozmawiamy z Rafałem Dudzicem, menadżerem FA Lubaczów.

ZL: Czym jest Football Academy?
RD: Football Academy jest innowacyjną, dynamicznie rozwijającą się siecią szkółek piłkarskich dla dzieci i młodzieży, działającą na terenie Polski i Wielkiej Brytanii. Sieć liczy obecnie ponad 170 ośrodków, w których trenuje ponad 10 tysięcy młodych adeptów i adeptek piłki nożnej. W Lubaczowie działalność rozpoczęliśmy wiosną 2015 roku.
ZL: Skąd wziął się pomysł utworzenia ośrodka FA w Lubaczowie?
RD: Od dawna byłem związany z lubaczowską piłką nożną, a szkółkę postanowiłem otworzyć za namową mojej żony. Ostateczna decyzja zapadła po spotkaniu z Prezesem Football Academy Radosławem Soperczakiem, który przekazał nam ideę pracy ośrodka. Od pomysłu szybko przeszliśmy do realizacji.
ZL: Kto tworzy szkółkę w Lubaczowie?
RD: Oprócz mnie i żony w FA Lubaczów zatrudniamy ośmiu trenerów: Roberta Machczyńskiego, Piotra Krzycha, Witolda Zaborniaka, Bartosza Grudowskiego, Artura Medera, Marka Dysia, Konrada Łakomego (Goalkeepers Academy Lubaczów) i Małgorzatę Kopciuch (Football Baby Lubaczów). Obecnie trenuje u nas 185 zawodników w 18 grupach treningowych. Szkółkę tworzą także rodzice i opiekunowie dzieci, którzy chętnie włączają się w jej działalność.
ZL: FA to nie tylko treningi?
RD: Zgadza się. Organizujemy też piłkarskie półkolonie w okresie letnim i zimowym. To doskonała okazja na aktywne spędzenie wolnego czasu w grupie, ale także naukę samodzielności. Oprócz półkolonii oferujemy także wyjazdy na ogólnopolskie obozy. To dla dzieci niesamowita frajda i doskonała okazja do poznania nowych koleżanek i kolegów.
ZL: Szkółka ma być dla dzieci tylko zabawą?
RD: Dla dzieci ma to być przede wszystkim zabawa, ale staramy się wprowadzać elementy sportowej rywalizacji. Stąd nasz udział w licznych turniejach. Uczestnictwo w nich także traktujemy jako zabawę, ale równocześnie okazję do porównania swoich umiejętności z naszymi rówieśnikami z innych szkółek i miast. Pierwszy spektakularny sukces odnieśliśmy w czerwcowych Mistrzostwach Polski Football Academy, podczas których rocznik 2008, jako debiutant zdobył tytuł wicemistrza Polski FA, a Janka Kopciucha wybrano najlepszym piłkarzem. Sami także organizujemy imprezy, jak choćby Przedszkoliadę Piłkarską, turniej „Lubaczów CUP” z okazji Dni Lubaczowa, czy Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Górskiego w najmłodszych rocznikach. Na stałe do kalendarza wpisał się także Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, podczas którego również rodzice biorą udział w grach i konkursach.
ZL: Z czego według pana wziął się sukces waszej szkółki?
RD: Receptura jest chyba dość prosta – trzeba połączyć pasję i ciężką pracę. Staram się to zaszczepić całemu zespołowi i utrzymywać nie tylko wysoki poziom treningowy, ale również organizacyjny.
ZL: Ktoś wspiera działalność ośrodka?
RD: Odpowiedzią na to pytanie niech będą wielkie podziękowania skierowane do naszych trenerów. Nie tylko za pracę, ale i ogromne wsparcie. Słowa uznania kieruję także do władz miasta, za wszelką pomoc, którą otrzymaliśmy. Od początku działalności współpracujemy także z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lubaczowie. Nie możemy zapomnieć także o lokalnych sponsorach, za których wsparcie również serdecznie dziękujemy.
ZL: Jesteście bardzo aktywni także w lokalnych mediach i na Facebooku. Jest to potrzebne?
RD: To nieodłączny element działalności w dzisiejszych czasach. Nie chodzi tu o chwalenie się naszą szkółką, ale utrzymanie właściwych relacji w lokalnej społeczności. Chcemy, by mieszkańcy wiedzieli o najważniejszych rzeczach, które robimy. Stąd, naszym oficjalnym partnerem jest portal elubaczow.com. Współpracujemy też z Telewizją Lubaczów.
ZL: Jakie macie plany na przyszłość?
RD: Przede wszystkim chcemy utrzymać wysoki poziom treningów i zaangażowania trenerów oraz stopniowo podnosić liczbę trenujących dzieci. Dla nas najważniejsze jest zadowolenie najmłodszych i ich rodziców. Nie spoczywamy na laurach i w przyszłości planujemy organizować kolejne wydarzenia i projekty, o których myślimy już od dłuższego czasu. Szczegóły niebawem!
ZL: Dziękuję za rozmowę.
RD: Dziękuję.

Rozmawiał Piotr Hulak

www.footballacademy.pl/lubaczow-szkolka-pilkarska
www.facebook.com/Football-Academy-Lubaczow

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *