ziemialubaczowska

Jubileuszowa XV Gala Myśliwska

W przepięknej scenerii osiemnastowiecznego Pałacu Łosiów w Narolu odbyła się Jubileuszowa XV Gala Myśliwska. Pod koniec czerwca spotkali się myśliwi oraz sympatycy łowiectwa.

Organizacja Gali ma pokazywać, że myślistwo nie powinno się kojarzyć tylko z polowaniem i gospodarowaniem populacjami zwierząt dziko żyjących. Na tę tradycję składa się również ceremoniał i język łowiecki, kolekcjonerstwo, malarstwo, a także muzyka. W tym roku Gala miała nieco inny charakter – trwała dwa dni. Pierwszy dzień był poświęcony aktywności kulturalnej, a dokładnie muzyce. W sobotę (24.06) w Kościele Parafialnym uroczystości zainaugurował koncert „Uwierz skrzydłom, własnym skrzydłom”. Dla słuchaczy wystąpili Mastyło – organy i Dagmara Moskwa oraz gościnnie Dorota Ochmańska – śpiew. Koncert składał się z dwóch części – muzyki klasycznej i pieśni poetyckiej.

W niedzielę (25.06) odbyła się główna część Gali, którą zainaugurowała msza święta Hubertowska. Następnie na dziedziniec Pałacu Łosiów przybyli myśliwi z niemal trzydziestu Kół Łowieckich, wystawcy i producenci. Na imprezę złożyły się pokazy sokołów i prezentacje psów myśliwskich. Wręczono odznaczenia łowieckie oraz puchary i nagrody dla zwycięzców zawodów strzeleckich, a także ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursach „Lisiarz Sezonu” oraz fotograficznym „Rogacz 2017”. Puchar XV Gali Myśliwskiej w klasie open zdobył Stanisław Okrojek z KŁ „SM Cietrzew” w Lubaczowie, Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Narol otrzymał zwycięzca w klasie powszechnej Hubert Niebieszczański z WKŁ „Miś” w Przemyślu, Puchar Starosty Lubaczowskiego za najlepszy wynik w klasie otwartej w kuli uzyskał Bogdan Powroźnik z KŁ „Łoś” w Oleszycach, a Puchar DIAN Okręgu Przemyskiego zdobyła Anna Robacka z KŁ „SM Cietrzew” w Lubaczowie. Część oficjalną zakończyło ślubowanie myśliwskie.

W nieco luźniejszej atmosferze przebiegła prezentacja ptaków drapieżnych Piotra Nadwornego (Drapole) oraz prezentacje psów kilkunastu ras myśliwskich. Dla dzieci przygotowano konkursy, zabawy oraz inne atrakcje. W części rozrywkowej na scenie z koncertem wystąpił zespół romski Złoty Tabor z Tomaszowa Lubelskiego i sygnaliści myśliwscy.

Podczas Gali ogłoszone zostały także wyniki Konkursu Nalewek Myśliwskich. Kapituła, której przewodniczył Hieronim Błażejak, oceniała w sumie 27 trunków. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Andrzej Radzik z Sanoka, którego nalewki „Pigwowiec japoński” oraz „Skarby Bieszczadów” zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Trzecią nagrodę otrzymał Józef Otulak z Lubaczowa, który do konkursu zgłosił nalewkę z płatków róży. Ponadto wyróżniono nalewki z derenia autorstwa Zbigniewa Misztala z Lisich Jam oraz z owocu czarnego bzu Tomasza Starościanka z Budomierza.

Nie tylko komisja mogła degustować różnych wyrobów. Licznie przybyli goście smakowali pieczonego dzika ufundowanego przez firmę Ostoja ze Zwierzyńca oraz wyrobów z dziczyzny czy regionalnych, roztoczańskich wypieków od miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. Ochotnicy mogli sprawdzić się na strzelnicy wirtualnej oraz strzelnicy łuczniczej. Jubileuszową Galę zakończyły koncerty zespołów disco polo: DIADEM i REZONANS oraz dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *