ziemialubaczowska

„Pomniki w mojej miejscowości” z nagrodami

Sfotografowali miejsca pamięci narodowej, wydrukowali zdjęcia, opisali je i wysłali na konkurs. Włożone wysiłki nie poszły na marne. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju i Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Lubaczowie zostali laureatami Konkursu Fotograficznego pn. „Pomniki w mojej miejscowości”.

Konkurs okazał się wielkim sukcesem dla uczniów z Horyńca-Zdroju, którzy zdobyli 4 nagrody. W kategorii „szkoły podstawowe” dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano Weronice Dziechciarz i Karolowi Serkisowi. Drugą nagrodę otrzymała Paulina Stasicka, a trzecią – Paweł Rozner. Uczniowie do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem nauczyciela historii i plastyki Małgorzaty Stelmach. Dzieci przemierzały z aparatem fotograficznym ziemię horyniecką, a następnie przez wiele godzin, korzystając z wielu źródeł opisywały historię sfotografowanych miejsc. Dzięki funduszom otrzymanym od komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ich prace wydrukowano w sposób profesjonalny.

Historię swojego regionu, patrona swojej szkoły – gen. Józefa Kustronia dociekał Maciej Puchalski z klasy III LO Zespołu Szkół w Lubaczowie. Jego opiekunem naukowym był nauczyciel Teodor Swatek. Praca fotograficzno-historyczna pt. „Grób żołnierzy 21. Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia – bohaterów bitwy pod Oleszycami” okazała się bezkonkurencyjna w województwie podkarpackim w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne”. Opisywała wojenne losy gen. Józefa Kustronia i jego żołnierzy oraz miejsca pamięci poległych w bitwie pod Oleszycami spoczywających na cmentarzu w Starym Dzikowie.

Prace oceniała komisja w składzie: Marek Gieroń, Zbigniew Irzyk i Krzysztof Łyko z AP Rzeszów oraz Katarzyna Kyc, Katarzyna Macedońska i Jacek Magdoń z IPN Rzeszów, która uznała wysoki poziom wszystkich prac biorących udział w konkursie. Rywalizacja miała na celu propagowanie chęci poznania historii przodków oraz dziejów Małej Ojczyzny z perspektywy losów rodziny, miejscowości lub wybranego zabytku.

Wręczenie nagród odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 10 czerwca br. w siedzibie organizatora – w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Jednocześnie podczas uroczystości otwarta została wystawa pokonkursowa (czynna do 31 sierpnia, pn-pt w godz. 8:00 – 15:00).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *