ziemialubaczowska

Smaki Narola i okoli

Początek lipca z pewnością należał do Narola. Odbył się tam XVIII Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza. Mogliśmy znów zapoznać się z bogactwem regionalnej, roztoczańskiej kuchni. Choć dominowały kulinaria, to prezentowano także rękodzieło, wziąć udział w licznych konkursach i zabawach. Nie zabrakło występów artystycznych.

W Narolu wystawiło się wielu wystawców prezentujących roztoczańskie potrawy i specjały: miody, wina, sery, wędliny, chleb na zakwasie z pieca i inne smakołyki. Oprócz produktów współczesnych wystawców i artystów można było obejrzeć zobaczyć twórców ludowych. Gdy rodzice smakowali regionalne wyroby, dzieci mogły wziąć udział w zabawach i widowisku estradowym „Lady Fama i Myszka Miki”. Podczas Pikniku Rodzinnego bawiliśmy się w gronie przyjaciół. Na rynku przed ratuszem ustanowiony został Rekord Polski w kategorii Największy Koktajl Mleczno-Owocowy, co potwierdzono specjalnym certyfikatem wydanym przez polskie Biuro Rekordów. Alejkami wokół rynku przemieszczał się Sambor Dudziński ze swoją „dźwiękowiązałką”. Muzyk, performer zainteresował gości swoim wynalazkiem – Time(less) Machine – Wehikułem Bezczasu. W ramach Jarmarku obejrzeć można było premierę spektaklu „Tutaj” (opartego na utworach Wisławy Szymborskiej) w wykonaniu Teatru Amatorskiego Florianum, a także wziąć udział w konferencji „Rozsmakuj się w Roztoczu – ryby”. O walorach roztoczańskich ryb opowiadali Jolanta Perkowska z Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Jarosław Uściński – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

W kuchni
XVIII Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza nie odbyłby się bez mistrzów i autorytetów świata kulinarnego. Mogliśmy wziąć udział w warsztatach kulinarnych, uczestniczyć w pokazach kunsztu i nowoczesnych technologii kulinarnych, a także kibicować zawodnikom rywalizującym w trzech konkursach. Jednym z nich był IV Konkurs Kulinarny Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro. Do rywalizacji zakwalifikowano 9 drużyn, które przygotowały potrawy z pstrąga (roztoczańskiego) z wykorzystaniem oleju rzepakowego (świątecznego roztoczańskiego) oraz deseru z truskawek, sera wiejskiego typu ricotta i naturalnego miodu wielokwiatowego. Tegorocznym zwycięzcą okazała się reprezentacja Hotelu Blue Diamond z Trzebowniska – Grzegorz Adamarek i Michał Łakomy, którzy teraz reprezentować będą narolski konkurs w Kulinarnym Pucharze Polski. Drugie miejsce zajęła drużyna Hotelu Teodora w Ciechocinku – Patryk Staniewicz i Józef Popasek, a trzecie miejsce reprezentacja Hotelu Puro w Poznaniu – Marcin Ćwik i Piotr Benedyk. Dodajmy, że Kasper Czop i Mateusz Płodzień z Hotelu „Sokół” w Łańcucie otrzymali tytuł „Galicyjski Kucharz Roku”.

Przeprowadzono także II Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich. W przygotowaniu dania z pstrąga najlepsze okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Narola, które przyrządziło pstrąga w pokrzywie po wiejsku. Drugie miejsce zajęło KGW z Rudy Różanieckiej, które urzekło podniebienia jury pieczonym pstrągiem. Trzecie miejsce otrzymało KGW z Lipska za pstrąga zapiekanego z ziołami. Rozstrzygnięto także konkurs pn. „Ryba z Roztocza”, w którym mogły wziąć udział gospodarstwa rybackie zrzeszone w RLGD Roztocze. Jurorzy oceniali produkty z pięciu gospodarstw. Pierwsze miejsce zajęło Gospodarstwo Rybackie w Bełżcu – Karczma Rybna Karpiówka, drugie – Ośrodek Hodowli Ryb Łososiowatych „Pstrąg Roztoczański”, a trzecią lokatę przyznano Zarządowi Dóbr Smolin.

Na scenie i na sportowo
Przez cały czas trwania Jarmarku trwały liczne występy artystów, pokazy i atrakcje. Na deskach występowały zespoły folklorystyczne, dziecięce oraz soliści i chór seniorów „Tanew”. Muzyką bawili: „Tęgie Chłopy”, „Kapela Maliszów”, Kapela Podwórkowa, zespół Ściana W z Tomaszowa Lubelskiego, zespół coverowy Rewers z Rzeszowa oraz gwiazda tegorocznej imprezy – zespół „Brathanki”. Dni kończyły się dyskotekami pod gwiazdami.

Jarmark Galicyjski – Dni Narola to również zmagania sportowe. Na Stadionie Sportowym w Narolu odbył się III Turniej Oldbojów Parkowa Cup 35+. W rywalizacji siedmiu drużyn najlepszym okazał się zespół Echo Zawada, natomiast gospodarze zajęli trzecie miejsce. Tradycyjnie podczas Jarmarku rozgrywany był Turniej o Puchar Lata. Tutaj trofeum przypadło IV-ligowej Tomasovii Tomaszów Lubelski, która w finale pokonała drużynę MKS Roztocze Narol.

Mamy nadzieję, że organizatorzy i w przyszłym roku przywołają niecodzienne Smaki Roztocza, pod którymi wrażeniem pozostaje się na długo. To właśnie one nie pozwalają o sobie zapomnieć i przyciągają nie tylko miłośników naturalnej, zdrowej kuchni.

AH, narol.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *