Fot. horyniec.info.

73. rocznica mordu mieszkańców Nowin Horynieckich

W niedzielę 20 sierpnia br., czcząc ofiary mordu sprzed 73 lat, w Nowinach Horynieckich zorganizowano uroczystość upamiętniającą tragiczne wydarzenia.

Spotkanie rozpoczęło się od występu młodzieży z horynieckiego gimnazjum i przemówień okolicznościowych: Wójta Gminy Horyniec-Zdrój Roberta Serkisa, Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzeja Nepelskiego oraz Wicestarosty Powiatu Lubaczowskiego Wiesława Huka. Następnie odbyła się ceremonia upamiętnienia pomordowanych mieszkańców Nowin poprzez złożenie wieńców, kwiatów i zniczy pod pomnikami oraz wspólna modlitwa.

Nowiny Horynieckie były jedną z niewielu polskich osad w regionie, dlatego też mieszkańcy, odczuwając zagrożenie przed atakami ukraińskich nacjonalistów, opuścili wioskę wiosną 1944 roku. Większość z nich udała się do bezpieczniejszych miejsc w okolicach Jarosławia, Leżajska, Łańcuta czy Narola. Wioska była w fatalnym stanie, część spalili Niemcy wycofując się pod naporem radzieckim, a reszta opuszczonych domostw była szabrowana przez Ukraińców.

W sierpniu 1944 roku kilkanaście rodzin postanowiło wrócić do wioski i zebrać trochę zboża na chleb. Po kilku dniach pojawił się oddział polskiej partyzantki, by wyprowadzić ludzi w bezpieczne miejsce. Polacy przeczuwali bowiem atak banderowców. Ludzie czekali w Horyńcu dwa dni na pociąg, by wyjechać w bezpieczne miejsce. Na stację przychodzili z kolei Ukraińcy i przekonywali Polaków, że nic im nie grozi, że „tutaj band nie ma”. W ten sposób kilka rodzin zdecydowało się powrócić do wioski.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce 19 sierpnia 1944 r. Wtedy to, o świcie banda banderowców napadła na Nowiny, atakując wioskę od strony Świdnicy. Zaskoczeni mieszkańcy uciekali wyrwani ze snu w koszulach nocnych. Części z nich udało się uciec i ukryć, ale niektórzy zostali na miejscu zamordowani.

ZL, horyniec.info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *