Fot. cieszanow.net.

Adam Wolańczyk Honorowym Obywatelem Cieszanowa

30 czerwca 2017 r. w Cieszanowie podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Adam Wolańczyk otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Cieszanów”.

W Cieszanowie urodził się i przeżył pierwsze spotkanie z teatrem. Tutaj podczas odwiedzin objazdowych trup postanowił zostać aktorem. Jako dziecko występował w teatrze parafialnym w rodzinnym mieście, następnie po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi na 7 lat związał się z wrocławskim Teatrem Rozmaitości. Od 1967 r. pracował dla wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego.

Choć zawód zaprowadził aktora daleko od miasta rodzinnego to ciągle tu wracał, zwykle w swojej twórczości pisarskiej. Jest autorem tomików poezji: „Między wierszami” (Wałbrzych 2015), „Nie mijaj moja miłości. Wiersze” (Sandomierz 2017), „Do Itaki powrócę” (Cieszanów 2017). W swojej karierze stworzył ponad 130 kreacji teatralnych i przeszło 30 filmowych. Jego role można zobaczyć w kanonie polskiego kina m.in. „Krzyżakach” i „Panu Tadeuszu”.

Po uroczystości nadania honorowego tytułu odbyło się spotkanie autorskie w Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Inspiracją tego wydarzenia było wydanie przez Urząd Miasta i Gminy tomiku wierszy „Do Itaki powrócę”, gdzie podkreśla jak bardzo drogie jest mu miejsce, z którego pochodzi, właściwe do wyróżnienia, które mu przyznano.

Justyna Ziętek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *