jerzy_bralczyk_028

KILKA SŁÓW PROF. JERZEGO BRALCZYKA

– My mamy dziedzictwo kresów, bo to nie jest tak, że to kresy mają jakieś dziedzictwo. W tej chwili tak trzeba to rozumieć – tłumaczył podczas piątkowego (28.07) spotkania – „… Polacy nie gęsi , iż swój język mają… czyli dialog o polskim dziedzictwie językowym” wybitny i popularny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Wykład zainaugurował Festiwal Dziedzictwa Kresów.

Prof. Jerzy Bralczyk w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie ujawnił nie wszystkim znane fakty dotyczące języka polskiego.

Jak się zaczyna polski hymn? – pytał. – „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”, czy „kiedy my żyjemy”? Już tutaj jedni mówią „póki”, inni „kiedy”, a jak jest naprawdę? Wybicki napisał „kiedy”. Tylko, że Wybicki to napisał: „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. I to „kiedy” nie znaczyło wcale czasowo, że to w tym czasie. To znaczyło „skoro”. To jest tak, jak dzisiaj. Czasem mówimy, „kiedy tak, to się z Tobą nie zgadzam”, „kiedy tak, to nie przyjdę”. Czyli „skoro tak, to nie przyjdę”. I jeszcze Polska nie umarła, skoro my żyjemy. Tak myślał Wybicki. – wyjaśniał profesor.

Nasza świadomość językowa jest trochę rozchwiana. My to wszystko niby dobrze wiemy. To są najważniejsze teksty. A jak jest naprawdę? Czy my mamy w głowie to ułożone tak, że tworzy to integralną nierozerwalną część? Nie, niezupełnie. A jak to jest z tą polskością? Oczywiście, Polska przede wszystkim, a to Litwo Ojczyzno moja? Dlaczego zaczyna się od Litwo? Kto to napisał? A napisał to we Francji rosyjski emigrant, który pisał o Białorusi – tłumaczył dalej.

Prof. Jerzy Bralczyk pytany czy powinniśmy dbać o język i regionalizmy odpowiada:

W ogóle o nic nie dbajmy. Po prostu nie kaleczmy, nie niszczmy. Wolę takie podejście, bo jak ktoś ma dbać? Powiedzieć dziecku, żeby o coś dbało… Ja bym wolał powiedzieć: „Nie niszcz butów” niż „Dbaj o buty”, „Nie rób czegoś z tym”. Nie róbmy niczego złego z regionalizmami. Nie niszczmy ich, nie zapominajmy, ale niekoniecznie musimy się o nie troszczyć. Jak nie będziemy ich niszczyć, to one sobie dadzą radę.

Jak w wykrętny sposób odpowiedzieć na trudne pytania? Dlaczego lepsza jest demokracja od dyktatury? Co jest dobre? Czy powinno się mówić wziąć czy wziąść? Dlaczego zamiast lajków powinniśmy stawiać podobki?– odpowiedzi na te pytania można uzyskać oglądając cały wykład profesora, który opublikowany został na portalu E l u b a c z ow.c o m pod linkiem: https://elubaczow.com/2017/07/31/prof-jerzy-bralczyk-goscil-lubaczowie-zdjecia-film/

WIĘCEJ INFORMACJI O FESTIWALU ZNAJDZIECIE NA STRONIE WWW.FESTIWALKRESOW.PL 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *