dozynki_woFB_IMG_1503508624840

Najpiękniejszy wieniec w powiecie – Sołectwo Kobylnica Ruska

Rolnicy Ziemi Lubaczowskiej za tegoroczne plony dziękowali Horyńcu-Zdroju. W niedzielę (27.08) można tam było znaleźć lokalne produkty, wypieki, nalewki, których nie znajdzie się w sklepach. Na stoiskach królowało także rękodzieło. Podczas Powiatowo-Gminnego Święta Plonów rozstrzygnięto obowiązkowy konkurs tego typu imprez – na najpiękniejszy wieniec.

Do konkursu zgłoszono 40 wieńców za całego powiatu. Komisja oceniała prace biorąc pod uwagę związek z tradycją, metodę wykonania i użyte materiały. Po szczegółowej ocenie, pierwszym miejscem postanowiła nagrodzić wieniec z Sołectwa Kobylnica Ruska. Drugą nagrodę otrzymało Sołectwo Czaplaki, a na trzecim miejscu znalazł się wieniec sołectwa Antoniki. W drugiej kategorii konkursu, na wieniec współczesny, zwyciężyło sołectwo Futory, zaraz za nim uplasowało się Sołectwo Łukawiec i Sołectwo Piastowo.

Dożynki nie mogłyby się odbyć także bez konkursu kulinarnego. W rywalizacji „Potrawy Jarskie Ziemi Lubaczowskiej” najsmaczniejsze okazały się „Pampuchy drożdżowe gotowane na parze z sosem malinowym” przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Oleszyc. Drugie miejsce przypadło KGW ze Żmijowisk, a trzecie KGW Dziewięcierz Moczary. Dożynki to święto ludowe połączone z obrzędem dziękczynnym za ukończenie żniw, więc rolnicy, zgodnie z ustalonym harmonogramem, podczas mszy świętej dziękowali za tegoroczne plony. Modlitwie przewodniczyli proboszcz z Horyńca-Zdroju o. Waldemar Czerwonka oraz ks. Tomasz Kielar z Parafii w Werchracie.

Ewa Żuchowicz z Polanki Horynieckiej i Wojciech Krzeptoń z Oleszyc byli w tym roku starostami dożynkowymi powiatowymi. Obowiązki starostów dożynkowych gminnych pełnili Małgorzata Całka z Radruża i Robert Szawara z Werchraty.

Za plony dziękowano także w gminach Stary Dzików i Wielkie Oczy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *