zuchowski2

Tego dentysty nikt się nie boi

Wizyta u dentysty nie należy do przyjemnych, jednak nie u Jana Zuchowskiego z Narola. Za sprawą skonstruowanego przez siebie urządzenia bezboleśnie pozwala ustalić, czy ząb powinien być leczony kanałowo.


Narolski dentysta kilka lat temu stworzył aparat, który służy do usuwania złamanych instrumentów w kanałach korzeni zęba. Wykonał także PulpoEndometr pomagający mierzyć długość kanału korzenia zęba oraz określać żywotność miazgi. Na tej podstawie dentysta może podejmować decyzję o metodzie leczenia. Lekarze często na wyczucie szacują długość kanału. Niedokładne wyliczenia prowadzić mogą do pozostawienia światła w kanale, a to skutkować może gromadzeniem się bakterii.
Za specjalistyczne urządzenie dentystyczne Jan Zuchowski otrzymał tytuł „Innowatora Podkarpacia” przyznawany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego i wojewódzki samorząd we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Wynalazki narolskiego dentysty chętnie w swojej pracy wykorzystują koledzy po fachu. Przyrządem do bardzo dokładnego i bezbolesnego mierzenia długości kanałów korzeni zębowych oraz oceny, czy ząb nadaje się do leczenia, czy należy go usunąć, zainteresowały się również firmy z zagranicy.

Jan Zuchowski jest autorem ponad 70 artykułów naukowych, w których porusza tematykę rozwiązań technicznych pozwalających usprawnić pracę w gabinecie dentystycznym. Swojego fachu uczył się w Polsce, ale także poza jej granicami – w Szwajcarii. Jest dentystą, racjonalizatorem i wynalazcą. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań ułatwiających prace dentysty, a wszystko po to, by pacjent na jego fotelu czuł się naprawdę komfortowo, a leczenie nie przynosiło niepotrzebnego bólu.

AH, TVP Rzeszów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *