piknik4

W nawiązaniu do 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem

W nawiązaniu do 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem – największej kawaleryjskiej bitwy XX wieku – w trzecią niedzielę sierpnia gmina Lubaczów zorganizowała Piknik Kawaleryjsko-Wojskowy.

Pierwsza część wydarzenia, którą zainaugurowała uroczysta msza święta w konkatedrze, miała miejsce w Lubaczowie. Po wspólnej modlitwie mieszkańcy miasta mogli podziwiać paradę kawaleryjską, która zakończyła się apelem i przeglądem pododdziałów Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego z odczytaniem rozkazu do wymarszu na front.

W popołudnie gmina Lubaczów zaprosiła miłośników militariów i historii na specjalny piknik do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Tutaj można było zobaczyć prezentacje grup rekonstrukcji historycznych, pokaz sprawności ułańskich, prezentację wyposażenia i transportera opancerzonego BRDM2 oraz „Posterunek graniczny”. Najmłodszym szczególnie do gustu przypadło stoisko Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Tak właśnie świętowano w Baszni Dolnej rocznicę zwycięskiej kampanii 1920 roku.

Bitwa Warszawska rozpoczęta 15 sierpnia 1920 roku, dzięki geniuszowi strategicznemu gen. Tadeusza Rozwadowskiego stała się przełomem w wojnie polsko – bolszewickiej rozbijając w pył i zmuszając do odwrotu armie Tuchaczewskiego prące na Warszawę. Uderzenie znad Wieprza na słabo chronioną flankę rosyjską, bitność polskiego żołnierza, złamanie szyfrów przeciwnika i błędy w dowodzeniu po stronie bolszewików zaowocowały świetnym polskim zwycięstwem, a sama bitwa przez historyków określana jest jako 18 bitwa w historii świata o przełomowym znaczeniu. Polskie wojska po pierwszym pobiciu wojsk nieprzyjaciela przeszły do pościgu zdając sobie sprawę, że na ich prawej flance znajduje się śmiertelne zagrożenie w postaci budzącej grozę Konarmii Budionnego, który szybkim marszem wyruszył spod Lwowa w kierunku północnego zachodu dochodząc do Zamościa i próbując zdobyć z marszu bronione przez polskich i ukraińskich żołnierzy miasto. Polskie dowództwo skierowało w ten rejon siły mające za zadanie zniszczenia tego niebezpieczeństwa.

Zagrożony okrążeniem Budionny podjął decyzję o wycofaniu się spod Zamościa, a część jego sił już 31.08. natknęły się na 7 Brygadę Jazdy niedaleko Komarowa. Mimo olbrzymiej dysproporcji sił Polacy podjęli walkę, w której szczególną rolę odegrał 2 pułk szwoleżerów kilkukrotnie szarżujących na przeważającego liczebnie wroga. Do walki włączył się też 8 pułk ułanów, a w krytycznym momencie 9 pułk pozwalając na utrzymanie pola walki. Szarża przybyłych 1 i 12 pułku ułanów przeważyły szalę zwycięstwa pierwszej fazy bitwy na polską stronę. Kilka godzin potem bolszewicy zaatakowali po raz kolejny, a nieludzko zmęczeni polscy jeźdźcy stawili im dzielnie czoła. Zwycięstwo przeważyła wspaniała szarża 8 pułku ułanów, która niczym pociąg pancerny wbiła się klinem w ugrupowanie nieprzyjaciela, powodując jego paniczną ucieczkę. Potęga słynnej Konarmii została ostatecznie złamana, a zagrożenie z jej strony zażegnane. Takie wydarzenia można świętować radośnie, nie tylko uczestnicząc w uroczystościach patriotyczno-religijnych.

Organizacja Pikniku Kawaleryjsko-Wojskowego była możliwa dzięki zaangażowaniu por. kaw. och Pawła Żmudzkiego – zastępcy dowódcy z Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 PU ks. Józefa Poniatowskiego, Samorządu Gminy Lubaczów na czele z Wójtem Gminy Lubaczów Wiesławem Kaplem – gospodarzem imprezy. Nieoceniony wkład w organizacje imprezy włożyli: Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie i Kresowa Osada. Podziękowania należą się również Komendzie Powiatowej Policji w Lubaczowie i OSP Basznia Dolna, OSP Lisie Jamy i OSP Młodów za zabezpieczenie trasy przemarszu i zapewnienia bezpieczeństwa uczestników.

W 1920 roku w Wolicy Śniatyckiej koło Komarowa około 2 tys. polskich ułanów starło się w nierównej walce z 6-tysięczną armią bolszewicką. Nasza kawaleria odparła atak wroga w Bitwie pod Komarowem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *