wyscig1905744070_o

Wyścigi Pamięci Bitwy pod Oleszycami

W naszym regionie niewiele jest okazji do udziału w wyścigu rowerowym. Taka forma aktywności od 5 lat proponowana jest młodzieży i dorosłym w Oleszycach. Co roku przy leśniczówce „Zabiała” organizowane są Wyścigi Pamięci Bitwy pod Oleszycami.

Od 2013 roku Stowarzyszenie „Czas na pomoc” wraz z Nadleśnictwem Oleszyce, Publicznym Gimnazjum w Oleszycach oraz miejscowym Urzędem Miasta i Gminy organizują Wyścig Pamięci Bitwy Pod Oleszycami. Już od samego początku inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem sportowców. Co roku na linii startu melduje się około 100 rowerzystów chcących zmierzyć swoje siły w rywalizacji. Trasa nie jest łatwa, do pokonania jest 12 km. W pierwszej edycji najszybciej ukończył ją Przemysław Górecki, który na to potrzebował nieco ponad 20 minut. W drugiej, zwycięstwem podzielić się musiał z Łukaszem Koczanem. Obaj przekroczyli linię mety dokładnie po 19 minutach i 16 sekundach jazdy. Trzecia edycja wyścigu przyniosła nowy rekord i nowe nazwisko na podium – Sławomira Furgały, który zakończył wyścig w 18 minut i 48 sekund. W ubiegłorocznej edycji obronił ten tytuł, na ukończenie trasy potrzebował zaledwie 18 minut i 30 sekund. Czy w tym roku również będzie niedościgniony? Przekonamy się 15 września.

Wyścig jest nie tylko sportową rywalizacją. Jego organizacja, obok zachęcenia do aktywnego trybu życia, ma także na celu propagowanie historii regionu i kształtowanie postaw patriotycznych. Wyścig przypominać ma gen. Józefa Kustronia, który 16 września 1939 roku zginął w lasach ułazowskich. Najwyższą cenę zapłacił podejmując wraz z żołnierzami 21. Dywizji Piechoty Górskiej morderczą walkę z Niemcami, którzy ostatecznie okrążyli Polaków. Ok. godz. 14:00 dopadła go seria z niemieckiego cekaemu.

Limit uczestników: 150 osób

Opłata startowa: min. 30 zł