szpitalO55A8820

Nowy sprzęt – większe możliwości

W powiecie lubaczowskim poprawi się jakość świadczeń zdrowotnych. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie otrzymał ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Lubaczowski szpital znalazł się na liście 16 zwycięskich placówek, które otrzymają środki finansowe na inwestycje. Otrzyma 85% wsparcie, które wynosi 2 122 024,95 zł. Realizacja projektu pt. „Modernizacja wyposażenia medycznego Szpitala Powiatowego w Lubaczowie” o wartości 2,5 mln zł pozwoli powiększyć wyposażenie lecznicy. Do placówki trafi zestaw laparoskopowy z torem wizyjnym, zestaw artroskopowy, zestaw endoskopowy, myjki termiczne do endoskopów z drukarką, videogastroskop, videokolonoskop, videoduodenoskop z zestawem narzędzi, cyfrowy aparat RTG kostno-płucny i aparat ultrasonograficzny. Sprzęt zasili więc blok operacyjny, pracownię endoskopii, pracownię rentgenodiagnostyki ogólnej i pracownię USG. Nowa aparatura pozwoli na szybszą diagnostykę, a co za tym idzie, także skuteczniejsze leczenie i poczucie bezpieczeństwa pacjentów.

Dodajmy, że do konkursu o wsparcie z RPO aplikowało w sumie 19 szpitali, tylko 3 nie otrzymały dotacji. Łączne dofinansowanie, jakie w ramach tego działania trafi do szpitali, to ponad 160 mln złotych.

Trzeba jasno powiedzieć, ze szpitale powiatowe na Podkarpaciu jeszcze nigdy nie otrzymały tak dużych środków z RPO. Bardzo nas to cieszy, ponieważ starania lokalnych samorządów o pozyskanie pieniędzy z UE połączone z wygospodarowywaniem wkładów własnych na inwestycje znacznie wpłynie na jakość usług medycznych oferowanych w naszym województwie – podkreśla Stanisław Kruczek członek zarządu odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Cieszę się, że tak duża kwota trafi do szpitali powiatowych. Placówki te również borykają się z problemami finansowymi i wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego to szansa na poprawę jakości leczenia. Przypomnę również, że w trybie pozakonkursowym dotacje otrzymały szpitale wojewódzkie. Była to kwota 220 milionów złotych, zatem łącznie do szpitali na Podkarpaciu trafi ponad 400 milionów złotych – dodaje marszałek Władysław Ortyl.

MJ, ZL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *