IMG_5288

Zespół Szkół w Oleszycach świętował 45-lecie

Te urodziny musiały się odbyć w licznym gronie. Na uroczystość 45-lecia Zespołu Szkół w Oleszycach, które odbyło się 27 października, przybyli nie tylko uczniowie, ale także absolwenci.

Od 1972 roku placówka przygotowuje swoich uczniów do wykonywania przyszłego zawodu. Początkowo jako Technikum Rolnicze, później Zespół Szkół Rolniczych, a od 2002 r. działa pod szyldem Zespół Szkół. Obecnie uczęszczają do niej młodzież oraz dorośli z całego powiatu lubaczowskiego i nie tylko. Szkoła jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych (AEHT) a także Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych (Europea).

Wspomnienia związane z początkiem istnienia placówki przywołane zostały z okazji Jubileuszu 45-lecia istnienia. Rocznicy przyświecały słowa Christaina Schultza:

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do szkoły, gdzie w auli Zespołu Szkół rozpoczęła się część oficjalna. Przemówienia, gratulacje i życzenia wygłosili dyrektor ZS w Oleszycach Maria Baran, dyrektor ZS w Lubaczowie i Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski, starosta Józef Michalik, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Marta Zabrońska, Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce Andrzej Gryniewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce Stanisław Zagrobelny oraz przewodnicząca Rady Rodziców Anna Hawryluk. Głos zabrał także Honorowy Absolwent szkoły, ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. W swoim przemówieniu wspominał lata spędzone w szkole i te, kiedy mógł towarzyszyć papieżowi św. Janowi Pawłowi II. Podarował placówce pamiątkowy medal upamiętniający Ojca Świętego.

Następnie uczestnicy obchodów mogli przenieść się w sentymentalną podróż do przeszłości. Możliwe to było za sprawą „Szkolnej Kroniki Filmowej”, przygotowanej w oparciu o archiwalne zdjęcia i wpisy w kronikach szkolnych. Po prezentacjach artystycznych i poczęstunku przygotowanym przez uczniów z klas żywieniowych absolwenci udali się do swoich dawnych ławek, by razem z wychowawcami i przyjaciółmi powspominać stare dzieje.

Dopełnieniem uroczystości był bal w restauracji „Pod Księcia Górką”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *